Başvuru ve Mülakat İpuçları Rehberi

Öz Geçmişin için Öneriler

 • Bizim için bir seçim kriteri olmamakla birlikte, öz geçmişinde dilersen yakın dönemde çekilmiş bir vesikalık fotoğraf ekleyebilirsin.
 • Maksimum 2 sayfa olmasını öneriyoruz. Öz geçmişinde çok fazla detay vermek yerine, şirketlerin kullandığı başvuru portallerinde dilediğin kadar detaya yer verebilirsin. 
 • Yazım hataları yapmaktan kaçınarak, karışık olmayan, sade bir dille yazabilirsin. 
 • Bilgilerini kronolojik sırada, sondan başa doğru sıralayabilirsin.
 • İletişim bilgilerini yazarken açık olabilir; adresini, telefonunu, e-mail adresinizi ekleyebilirsin. Detaylı adres yazmana gerek yok, bizim için hangi şehirde ve ilçede olduğunu bilmek yeterli.
 • Akademik geçmişini detaylı bir şekilde yazabilirsin.
 • Ön yazıda amacını ön plana çıkarabilirsin, "Bu şirket için neler yapmayı planlıyorsunuz? Kariyer hedefleriniz nedir?" gibi soruların yanıtlarını ön yazıda belirtebilirsin.
 • Deneyim kilit nokta! İşverenin 1-3 dakika içinde görebileceği şekilde ilgili iş deneyimlerini paylaşmaya dikkat etmelisin çünkü işverenin dikkatini öncelikli olarak bunlar çeker.

İş Başvuruları için Öneriler
Bir işe başvurmak, sana ait olan ve kontrol edebileceğin bir süreç. Nereden başlayacağından emin değilsen endişelenmene gerek yok!

1. Acele etme
Kişiselleştirilmemiş aceleye getirilmiş başvurular işverenler tarafından hemen anlaşılabilir ve rolü ciddiye almadığın izlenimi verebilir. Seni öne çıkarma olasılığı daha düşük olan birçok genel başvurudansa, işverenlerin dikkatini çekecek özel, iyi düşünülmüş başvurular daha ilgi çekecektir. LinkedIn ya da diğer kariyer portalı profillerini güncel ve tüm detayları içerecek şekilde düzenledikten sonra başvuru yapabilirsin. 

2. Aynı dili konuş
Pozisyonun beklentilerini ve işverenin ne istediğini iyi anlaman gerekir. Başvurunu görüntüleyen kişinin senin beceri ve deneyiminin ilgili pozisyonla nasıl eşleştiğini görebileceği şekilde yanıt verebilirsin. Beklentileri tanımlamak için kullanılan belirli kelimeler ve ifadeler olacaktır, başvurunda bunlara dikkat edebilirsin. Başvuru yaparken şirketin ve pozisyonun senin için uygun olup olmadığını değerlendirebilirsin.

3. Başvurun senin deneyimlerini içersin
Başvurunu, günlük çalışmanın olumlu etkisine odaklanacak şekilde yazabilirsin. "Dönüştürüldü", "teslim edildi", "üretildi" ve "organize edildi" gibi fiiller, deneyimini ve etkisini açıkça göstermene yardımcı olur. Başvurunda öncelikle değer yarattığın ve yaratıcı çözümler ürettiğin deneyimlere yer verirken ana sorumluluğundaki işlerinden de bahsedebilirsin.

4. Her şey değil, ilgili olan öne çıkar
Sahip olduğun her küçük deneyimi dahil etmek isteyebilirsin, ancak işverenin dikkatini çekmek önemlidir. Başvurunda, ilanda listelenen gereksinimlere cevap vermeyen alanları çıkarabilir veya daha az detayla paylaşabilirsin.

5. Bir niyet/kapak mektubu ekle
Ön yazı, özgeçmişinle birlikte gönderdiğin, seni işverene tanıtan ve doğrudan onlarla konuşma şansı vererek, şirkete ve role olan motivasyonunu gösteren bir dokümandır. Ön yazıyı yazarken standart kalıplardan uzak, gerçekten seni anlatan cümleler kullanmaya özen gösterebilirsin. Zorunlu olmasa bile, ön yazı göndermen öne çıkma şansını artıracaktır. 
Test ve Envanterlere Hazırlık

1. Pozisyonun Gerekliliklerine Hâkim Olun

Öncelikle, kendine şu soruyu sormalısın; doğru pozisyona mı başvuruyorum? Çünkü, işe alım ekipleri tarafından atanacak test ya da envanterin ölçtüğü özellikler başvurduğun pozisyon için kritik önceliği olan başlıklar olacaktır. Çok yüksek bir mesleki bilgiye ya da yeteneğe sahip olman, o pozisyona uygun olman için tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle, pozisyonun gerekliliklerini doğru şekilde anlaman oldukça önemli.

2. Ön Hazırlıklarınızı Tamamlayın
 • Uygulamaya başlamadan önce, verilen talimatları dikkatlice okumalı ve işe iyi bir ön hazırlıkla başlamalısın. Uygulamayı en son ne zamana kadar tamamlaman gerektiğini, uygulamanın ne kadar süreceğini, tamamlamak için hangi teknik gereksinimler bulunduğunu öğrenmelisin. Yaşayabileceğin teknik aksaklıkları düşünerek envanteri tamamlamayı son güne bırakmamanı öneririz.
 • Gönderilen uygulamanın neyi ölçtüğünü iyi anlamalısın. Bir yetenek testi gönderilmişse, analitik, sözel, sayısal ya da farklı bilişsel yeteneklerini ölçen soruları yanıtlaman beklenecek. Kişilik ve yetkinlik envanterlerinde ise amaç mesleki bilgini ya da bilişsel becerilerini ölçmek değil, kişilik özelliklerin veya sahip olduğun yetkinlikler açısından seni tanımak olacaktır. Daha önce gönderilen uygulamaya benzer bir uygulama tamamlamadıysan, yanıtlamaya başlamadan önce işe alımda kullanılan testler ve envanterlere dair genel bir araştırma yapabilir veya birkaç pratik yapabilirsin.
 • Uygulamalarla ilgili bilgileri edindikten sonra uygulamaları tamamlarken rahat konsantre olacağın bir ortam oluşturun. Eğer gerekiyorsa yanında kâğıt kalem bulundurabilirsin. Uygulamada kamera görüntüsü kaydedilecekse, arka planına da özen göstermelisin. Ayrıca, sınav esnasında yaşayacağınız olası bir teknik sorun için ulaşman gereken teknik birimin iletişim bilgilerini not etmelisin böylece, yaşayabileceğin teknik sıkıntıyı uygulama esnasında anlık olarak paylaşabilirsin.

3. Yanıtlarken Zamanınızı Etkili Şekilde Kullanın
Envanterlerde süre kısıtlaması olmaması, ifadeleri panik yapmadan, rahat şekilde yanıtlamanızı ve böylece kendinizi en doğru şekilde yansıtabilmenizi sağlayacak. Testlerde ise zamanın kısıtlı olması acele etmene neden olmamalı. Örneğin, 40 dakika süren bir genel yetenek testini hemen bitirmek için testin 20 dakikasını kullanıp tamamlamak yerine, verilen süreyi en etkili şekilde kullanmak daha iyi sonuçlar almanı sağlayacaktır.

4. Envanterlerde Kendinizi Farklı Göstermeye Uğraşmayın
Envanterlerde en yüksek puanı almanın hiçbir önemi yoktur. Önemli olan aranan kişilik özelliklerine, şirketin istediği oranda sahip olmaktır. Bir kişilik testi ya da envanter yanıtlıyorsan, raporunu okuyacak kişiye kendi profilini en doğru şekilde çizmelisin. Bu tür uygulamalarda tutarsızlıklar ve yanıltma eğilimi kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Bu nedenle, temel hedefin uygun olduğu pozisyonda çalışmak olmalı. Unutma, kişiliğine, yeteneklerine ve yetkinliklerine en uygun pozisyonda çalıştığında, etkili sonuçlar elde ederek daha mutlu bir iş hayatına sahip olabileceksin.

Online Mülakat için İpuçları

 • Teknik Kontrollerini Mutlaka Yap: İnternet bağlantından, bağlantı hızından ve bilgisayarın teknik olarak seni yarı yolda bırakmayacağından emin olmalısın. Görüntü kalitesinde sıkıntılar yaşaman görüşmenin yarıda kesilmesine neden olabilir. Bu sıkıntıları giderebilmek için öncesinde bir arkadaşın ile deneme yapmak yardımcı olabilir. Nasıl göründüğün, görüntü ışık netliği ve ses netliğini test edebilirsin. 
 • Görüşme Saatinden Önce Online Ol: Görüşme saatinden 5 dakika önce online olmalı ve karşı tarafın seni görüşmeye almasını beklemelisin.
 • Sessiz Bir Ortam Tercih Et: Görüntülü görüşmede seçtiğin mekan çok önemli. Sessiz bir ortam seçmelisin. Evde görüşmeyi gerçekleştiriyorsan, evi paylaştığın kişilerin mülakatta olduğunu bilinmesini sağlayabilirsin. Ayrıca cep telefonunun seni rahatsız etmeyeceği konumda olduğundan emin olmalısın.
 • Düzenli Görünmeyi İhmal Etme: Arka planın sade olması, dikkat çekici unsurların olmaması görüşmede sana odaklanılmasını sağlayacaktır. Gerekirse online görüşme uygulamalarının hazır arka planlarını da kullanabilirsin.
 • Mülakata Uygun Giyindiğinden Emin Ol: Online mülakat esnasında hem şık hem de içinde rahat edeceğin giysiler tercih edebilirsin.
 • Mülakat Öncesinde Şirketi ve Pozisyonu Araştır: Pozisyon yetkinliklerine uygun geçmiş tecrübelerinden ilgili olabilecek örneklerini hazırlamalısın.
 • Göz Kontağı Kurmayı Dene: Belki de online görüşmelerin en zor yanı görüştüğün kişinin doğrudan görüntüsüne değil kameraya bakmayı başarabilmek. Kameraya baktığında doğrudan göz kontağı kurmuş olursun. 
 • Mülakat Esnasında Aktif Dinlemede Ol: Sorulanı cevaplanmaya odaklanmalı, şirket ve pozisyonla ile ilgili aklına takılan soruları sormalısın.
 • Mülakat Süresince Zamanlamaya Dikkat Et: Sana ayrılan süreyi en verimli ve en etkili şekilde kullanarak kendini anlatmalısın.
 • Öz Geçmişini Yanında Bulundur: Sorulara verebileceğin yanıtları kolaylaştırmak için kendine küçük notlar yazmalı ve mutlaka öz geçmişini yanında bulundurup cevaplarının ile öz geçmişinin bağını kurmalısın.

Mülakat Esnasında Sorabileceğin Sorular

Aşağıdaki sorular sadece örnek olarak hazırlanmıştır, aklınıza takılan ve sormak istediğiniz soruları mülakat esnasında paylaşabilirsiniz.

 • Rolün sorumlulukları nelerdir, bu pozisyondaki kişinin bir günü nasıl geçer?
 • Şirketin değerleri nelerdir? Bu değerleri temsil etmek için çalışanlarda hangi özellikleri arıyorsunuz?
 • Sizin için bu şirkette çalışmanın en motive edici yanı nedir?
 • Bu pozisyon için başarı nasıl tanımlanıyor ve bunu nasıl ölçüyorsunuz?
 • Mesleki gelişim için fırsatlar var mı? Eğer öyleyse, ne gibi fırsatlara sahip olabilirim?
 • Bu işin en zorlu yanını ne olarak görüyorsunuz?
 • Geçmişim veya öz geçmişim hakkında, bu role uygun olup olmadığımı sorgulamanıza neden olan herhangi bir şey var mı?
 • Çalışma saatleri nelerdir? Esnek çalışma modelleri uygulanıyor mu?
 • Bu görüşmeden sonraki adımlarınız nelerdir?

Gelişim Rehberi


Değerli Tüpraş Adayımız,

“Emniyetli ve Çevik Akıl” ile çalışma ilkesini ve yetkinliklerini benimseyerek hareket etmek, Tüpraş’lılar olarak kişisel ve kurumsal gelişimimizin olmazsa olmazı.


Tüpraş’ı daha yakından tanıyabilmen için 4 yetkinlik ve 12 davranıştan oluşan “Emniyetli ve Çevik Akıl ile Çalışırım” yetkinliklerini ve bu yetkinliklere yönelik gelişim kaynağı önerilerimizi seninle paylaşmak isteriz.

İşimi en iyi şekilde emniyetli yaparım


Doğru risk değerlendirmesi yaparak emniyetli çalışırım


Verimliliği, kaliteyi, sonuçları sorgulayarak iyileştiririm


Sorumluluk alarak çözüm/karar verme süreçlerini hızlandırırım

İşbirliği ile Çalışırım


Kapsayıcı bir yaklaşımla, açık ve olumlu ilişkiler kurarım


Diğer birimlerin iş süreçlerini gözeterek çalışırım ve bütünsel çözümler üretirim


İşime katkı sağlayacak şekilde farklı bakış açılarından beslenirim

Geleceğe Odaklanırım


Girişimci bir tutum ortaya koyarım


İnovasyon odaklı yaklaşım sergilerim


Gelecekle ilgili fırsatlar ve önceliklerin farkında olarak çalışırım

Kendimi Geliştiririm


Emniyetli ve Çevik Akıl ile çalışırım ilkelerini tutarlı ve tutkulu bir şekilde sergilerim


Sürekli öğrenir, kendimi geliştirir ve öğrendiklerimi davranışlarıma yansıtırım


Çalışma arkadaşlarıma ilham veririm ve gelişimlerine destek olurum

Bizi Takipte Kalın

Sen de Tüpraş ailesine katılmak istersen, uzmanlık alanlarına göre kendine uygun iş ilanları için aşağıdaki platformlarımız üzerinden bizi takip edebilirsin.